Ahoj zmrzlíci :o)
Venku je mráz, že nudle mrznou rovnou u nosu, tak doufám, že máte teplej pelíšek, kam zalézt, teď bych opravdu nechtěla být bezdomovec.

Ale k věci.
Možná jste si včera všimli v Menu zprávy, že už nebudu dávat pod povídky anekty. Rozhodla jsem se vám k tomu napsat i článek, protože mám ještě něco dalšího, tak to spojím.
Takže nejdřív ankety. Sledovala jsem poslední dobou jejich výsledky, abych si udělala obrázek, jestli jsou autorům vůbec k něčemu dobré, a usoudila jsem, že nejsou.
Například jednodílka, která měla 58 přečtení, asi 15 komentářů, měla pouze tři čtenáře, kteří klikli na anketu. Z toho jasně vyplývá, že je to zbytečnost, nic to autorovi neřekne. Jednodílky bývají zcela pravidelně mezi prvními třemi nejčtenějšími články, protože je čtou i ti, co vícedílky nečtou, takže má autor informaci z první ruky.
Co se týče vícedílek, je situace trochu jiná. Pokud se vícedílka neocitne ani jednou v prvních nejčtenějších článcích, autor se těžko dozví, kolik lidí ji čte, ale u anket je to paradoxně zase opačně. Tam většinou lidi hlasují víckrát, než mají, tudíž je údaj v anketě pro autora taky k ničemu. Neříkám, že to nepotěší, když je tam větší číslo, než je skutečnost, ale není to pravdivé, a autor tak může mít pocit, že mu povídku lidi sice čtou, ale nekomentují. U vícedílek jde totiž o vývoj v čase. Spousta lidí si přečte první díl, hlásne v anketě, že to budou číst, ale pak je to po třech dílech přestane bavit a už svůj hlas smazat nemůžou. Pak je tam problém s tím, že systém na blog.cz nedokáže moc dlouho udržet v paměti, která ip adresa už v anketě hlasovala, takže se vám po několika dílech anketa znovu nabízí, jako byste nehlasovali, což mnoho lidí zláká, aby na ni klikli znovu, protože si třeba nepamatují, jestli už u téhle povídky hlasovali. Proto si myslím, že je to v podstatě na nic.
Takže… jistě uznáte, že je to zbytečná práce. Staré anekty u povídek zůstanou. Pokud by se stalo, že se ještě někde náhodou anketa ocitne, tak je to čistě proto, že jsem na to léta zvyklá, a nedávat ankety do článků se budu muset paradoxně nejdřív naučit. Mám to zautomatizovaný, je to v rytmu práce, když dělám článek, tudíž to odnaučení chvilku zabere. 😀

No a ta druhá věc. Možná jste si nového odkazu už všimli, možná ne, tak mrkněte do Menu, najdete tam pod seznamkou odkaz na „Archiv čtenosti článků“.
Informaci o čtenosti z minulého dne tu máte každý den, ale vždycky s tím smáznu tu poslední, která už není aktuální, aby se tam udržoval jen týden. Tím se ale k těm starším už nejde nijak dostat, protože ani v administraci blogu tahle statistika není později dostupná, narozdíl od počtu návštěv. Takže jsem se rozhodla, aby si autoři vícedílek mohli nějak udržovat přehled o tom, jak si jejich povídka vede postupem času, pokud se do tří prvních článků dostane, zřídit tenhle jednoduchý archiv.
Odkaz vede do rubriky, ve které budou přibývat články po měsících, aby se v tom dalo jednoduše vyznat. Začíná to 25. lednem a k tomu připojím rovnou únor 2012. V březnu založím článek nový. V Menu bude pořád zůstávat aktuální týden.

Ještě taková malá drobnost, u jednodílek jsem přidala do rozcestníku odkaz na rubriku se všemi jednodílkami, tak jak přibývají v čase na blogu, aby k nim byl snadný přístup, když někdo zmešká třeba poslední týdny. Tahle rubrika je sice přístupná od každé jednodílky, ale jak znám sebe, kdy občas „objevím ameriku“ v něčem naprosto logickém, někteří z vás určitě tápou, kudy se ke všem jednodílkám najednou dostat. ;-D Tak tady to bude jednoduše přístupné.
Tak hotovka, to je snad všechno, co jsem chtěla, nezmrzněte, užijte si víkend, a autoři, připravte se na jaro, budeme vymetat pavučiny, tak pokud máte rozepsanou povídku, která už nemá delší dobu díl, dejte mi vědět, co s ní mám dělat, nečekejte, až vám napíšu. Mějte se, hezkej únor, J. :o)
PS: už asi rok přemýšlím o tom, že bych udělala pár článků o češtině a nejčastějších chybách, se kterými se setkávám pořád dokolečka při betareadu. Myslíte, že byste o něco takového stáli? Jestli jo, nakopněte mě trochu, třeba to ze sebe nakonec vysypu. 😀 J. :o)
myslím že ten článok o češtine je skvelý nápad… ja keď píšem po česky tak si niekedy fakt neviem rady s gramatikou.. aj keď to "no" namiesto "ale" tam pchám furt xD ale občas ti na to spomeniem 😉 musím si na obrazovku prilepiť lístoček kde to budem mať napísané xD
Ten článek o češtině bych si vážně ráda přečetla! =) Určo ho napiš =) určitě by tam nechybělo "samozdřejmě" protože když brouzdám po internetu, tak se s tim setkávám docela často 😀
já se obávám, že ten článek o češtině bude k ničemu. teda..rádi si to všichni určitě přečtou, ale nějak pochybuju, že si z toho někdo něco vezme, když to někteří nezvládli ani za devět let na základce při povinných hodinách českého jazyka. 😀
co jsem tak kdysi dávno mohla vidět, když se tu s betováním začínalo, je to hlavně o lenosti autorek si to po sobě znovu přečíst. já to ale chápu, většinou když něco píšu, mám toho už tak po krk, že už to nechci ani vidět. 😀 každopádně zkus cokoliv, co by ti mohlo ulehčit práci, vážně bych ti to přála. 🙂
uričtě článek ráda uvítám aspon se třeba potom sama ponaučím v chybách v komentářích 🙂
myslim si, ze takovej clanek je zbytecnej a pridela ti akorat praci navic… Clovek si to sice precte, ale az bude zase neco psat, nebude nad tou chybou premyslet. A pak ji tam ani neuvidi, kdyz tam bude, protoze to ma nejak zafixovany. Tot muj nazor, treba se pletu 🙂
No, já nehodlám nikomu vysvětlovat kde se píše tvrdý a měkký i, to je jasný, že na to lidi nemaj buňky, spíš takový vychytávky, o kterých nevědí ani ti, co si o sobě myslí, že chyby nedělají. Například pasti, který jsou v gramatice Wordu.
Ale tak… lehčí formou by to mohla bejt aspoň sranda. Zkusím něco sepsat a uvidim, jestli to zveřejním nebo ne. Určitě by to byly krátké a jednoduché články, nic dlouhýho, co by nikdo nečetl. :o)
Clanecek o gramatickych kopancich by mohl dle meho mineni privatat kazdy a pokud se Janulo k nemu odhodlas, ja si ho teda prectu stopro a naprosto jiste pocitam s tim, ze si z nej i neco odnesu.-)
myslim ze je to dobry napad 🙂 chapu, ze uz te nebavi porad dokola opravovoat to same, ten clanek si moc rada prectu, jen do toho 🙂 😉
K tomu poslednímu PS,jo,já bych o to stála protože dost často se v povídkách(a nejen v povídkách ale třeba i v komentářích někde)setkávám se špatným skloňováním Billa a Toma,hlavně od slováků,tedy většinou…Pořád píšou jen "Billovo" a "Tomovo" ikdyž mluví třeba o rukách,nohách,o čemkoliv..Billovo vlasy vlály ve větru(a já vraždím..)to mi připadá šílené..tak asi..:)
Janul, přikláním se taky k tomu článku o češtině!:) Ve škole mě vždycky bavila, stejně tak psaní slohovek. Tím nechci říct, že jsem neomylná, pořád se ale učím něco nového :))
Věřím, že by to nebylo od věci 😉 Spousta lidí má problémy třeba s častým opakováním slov nebo gramatikou všeobecně. Já, když cokoliv čtu, tak už jen z principu si pro sebe bleskurychle zdůvodním, proč je tam y nebo i, na čárky jsem háklivá taky 😀 Je to takový zvyk, i naši, když něco píšou, tak jim do toho ráda kecám xD
Nebo jinak, v ffkách se téměř pokaždé vyskytují dialogy, tak by možná bylo vhodné sepsat pravidla přímé řeči, psaní uvozovek, atd. Vím, že jsi odkazovala už dřív na stránky o HP, kde o tomhle taky píšou 🙂
Nebo ještě jinak, sama asi nejlépe víš, co tě v opravování u ffek nanejvíš vytáčí. Tak z toho udělat výběr a stručně pár těch nejčastějších chyb vysvětlit (pokud bys sama chtěla 😀 )
Třeba si to nepřečtou všichni, možná se podle toho ani nebude každý řídit. Věřím ale, že ti, kterým na psaní opravdu záleží, si z toho něco vezmou. A i kdyby to mělo být třeba jen pět chyb v povídce (které díky tvému článečku neudělají), ušetří ti to zas pár sekund při opravování 🙂